Bugun...
Reklam
Reklam
KAHRAMAN FERDİNAND


Sibel Unur Özdemir GÖNÜLLER SOHBETTE
 
 

KAHRAMAN FERDİNAND

Sevgili okurlarım, bilmem hatırlar mısınız? 2018 yılında Kurban Bayramını kutladığımız zaman içerisinde adından sıkça bahsedilen bir boğa vardı. Bayramın birinci günü Rize’nin İyidere ilçesindeki bir hayvan pazarından kaçmış, azgın sularla boğuşmuş, yaralanmış, yorgun düşmüş ve bayramın dördüncü günü Trabzon’un Sürmene ilçesi sahilinde bulunmuştu. Sonrasında ise değerli sanatçılarımızdan Haluk Levent boğanın peşine düşerek onu sahiplenmiş ve adını Ferdinand koymuştu.

İşte ta bundan üç sene önce atıldı Kahraman Ferdinand’ın temelleri. 

Sevgili İnci Gürbüzatik’in kitabın önsözünde bahsettiği gibi  “işte tam yazılıp ders çıkartılacak bir hikâye”ydi Ferdinand’ın öyküsü. Gürbüzatik’in sosyal medyadan seslenişini önce Dürsaliye Şahan duydu sonra da içinde benim de bulunduğum yirmi bir yazar arkadaşım. 

İşin içinde bir kişi olarak, ortak kitap çıkarmanın hiç de kolay olmadığını biliyorum. Konunun ilgili kişilere duyurulması, öykülerin toplanması, defalarca gözden geçirilmesi, yayın aşamasına ulaşılması ve daha pek çok prosedürün yerine getirilmesi gerekmektedir. Zor da olsa azmimiz ve sabrımızla bu zorlu süreci aştık ve 2021’in son günlerinde kitabımız Kahraman Ferdinand’ın basıldığı ve edebiyat dünyasına adım attığı haberini aldık. Mutluluğumuz, heyecanımız görülmeye değerdi. 

Kahraman Ferdinand, yirmi iki yazarın kaleme aldığı yirmi iki farklı öyküden oluşuyor. Kitabı okurken öykülerin, haberlere konu olan bir boğanın asi ve cesur ruhunun bize ilham verişini ve diğer hayvan dostlarımızın da sesi olduğumuzu göreceksiniz. Diyeceğim odur ki bizler aslında Ferdinand’ın ve yeryüzündeki tüm canlıların dili olduk öykülerimizle. Kitabımızı ‘doğaya ve barışa’ ithaf etmemiz bu nedenledir.

Ne yazık ki son günlerde hayvanlara karşı acımasızca, insafsızca ve vicdansızca yapılan eziyet ve yaralamaların yer aldığı haberlerle karşılaşıyoruz. Oysa Allah’ın yarattığı tüm canlılara karşı sevgi, merhamet ve şefkat göstermeliyiz. Bu, bizlerin insani sorumluluğudur. Dünyayı paylaştığımız hayvan dostlarımızın yaşam haklarına saygı duymalı,  yaşam alanlarını korumalıyız. Hayvan dostlarımız değil mi tarihin akışı içerisinde insanlara hizmet eden, yeri geldiğinde onlara doğal afetlerden haberdar eden, koruyan? Tüm hayvanların ekosistem içerisinde önemli bir yeri olduğu yadsınamaz. Bizler bu bilinçle hareket ederek yazdık öykülerimizi. Ve Kahraman Ferdinand ile yeryüzündeki her canlının hakkına ve özgürlüğüne saygı duyulması gerektiğini haykırdık satırlarımızdan.

Kitabı oluşturan öyküler İnci Gürbüzatik ve Dürsaliye Şahan tarafından derlendi. Dionysus Yayınları’ndan çıkan kitabın kapak tasarımı S. Deniz Akıncı’ya ait. İllüstrasyonda Özlem Meriç Akıncı, kapak resminde Ali Özgür imzası var. Yirmi iki farklı yazarın kaleminden oluşan kitap 148 sayfa. Öyküler sade, akıcı ve anlaşılır.

Kitabı derleyen yazarlarımızdan Dürsaliye Şahan “Ferdinandlar yalnız değildir.” derken, İnci Gürbüzatik ise düşüncelerini "Bir olayı öyküleştirmek onu unutulmaktan kurtarır. Öykü, olay ve kahramanını ölümsüz kılar, belgeler çünkü. Öykülerimiz tarihe gereken notu düşmüştür artık." şeklinde ifade etmektedir.

Gelin şimdi de hangi yazarlarımızın hangi öyküleri ile Kahraman Ferdinand’a hayat verdiklerini hep beraber görelim.

Atiye Güner Tümüklü / Üç Boyutlu Resim (Dara)

Aycan Saraçoğlu / Altın Top

Cemil Uslu / Benim Dostlarım

Dürsaliye Şahan / Aynı

Güler Kalem / Avaz

Gülsüm Öz / Hepimizin Değil mi ki Bu Dünya?

Handan Ünlü Haktanır / Haydar

Hatice Dökmen / Sabah Her Şeye Gebe

İnci Gürbüzatik / Yenilmez

Kazım Altan / Mavri

Leyla Serpil / Kaç Dana Kaç

Muhsin Boz / Henüz Yedi Aylıkken

Münevver İzgi / Çıksa Sesim

Nilgün Çelik / Masalların Kahramanı

Sibel Unur Özdemir / Sarıkız

Sıla Ayman / Ve Çok Dalgalıydı Karadeniz

Şükran Günay / Özgürlük

Süreyya Köle / Ferdinand Bir Özgürlük Masalı

Tuncay Bilecen / Hanım

Yasemin Coşkan / Ve Özgürlük

Zafer Doruk / Kedi, Sinek ve Komiser

Zeynep Alanç / Karakulak Yavrusunun İnsanla Tanışması

Ferdinandların yaşam savaşına, özgürlük mücadelesine ve kurtuluşuna sözümüzdür öykülerimiz. Değerli okurlar, sizler de öykülerimizi okuyarak nice Ferdinanadlara ses olun, nefes olun, can olun. 

NOT: Kahraman Ferdinand’a internetteki kitap siteleri (kitap yurdu vb.) üzerinden ulaşabilirsiniz.Bu yazı 1691 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI