Bugun...
Reklam
Reklam
BENİM LİSTEM KAZANIR?


Rıfat Ahmet ALTUNTOPRAK KALEM GİBİ
 
 

BENİM LİSTEM KAZANIR?

1 Kasım 2015 Milletvekili Genel Seçimleri için Partiler Listeleri’ni YSK’na sundu. Yani “Vitrin”i görücüye çıkardı. Bu süreçte tartışmalara sebep olan “Liste yanlış ve doğruları” gündemi meşgul etti. Hayal kırıklığı yaşayanlar’da oldu ,sürpriz bekleyenlerde. Ama son söz bu Ülke’de “Lider”in iki dudağının arasında sadece. Hani “demokrasi ,demokrasi”diye yırtınıyorlar ya! Hiçbirimiz “Yahu Kardeşim demokrasiyi önce Parti’nden Sen başlat”demiyoruz. Düşünsenize Bir adam sizi çağırıyor “OL” diyor ve bir anda Milletvekili oluyorsunuz. Durun canım henüz bitmedi,bir anda Sizi tüm Ülke tanıyor. Bir anda aylık 20.000 civarı bir gelire kavuşuyorsunuz. Bırakın kendinizi yedi göbek sülaleniz bir anda “ayrıcalık ve güven”le tanışıyor iyi mi? Mesela oğlunuz var ve bu oğlunuz Polis’le tartıştı diyelim,vallahi oğlunuz karakolda ki tüm polisleri esas duruşa dizip kendisiyle tartışan Polis’i teşhis etmek için denetleme bile yapar bu diyar-ı memlekette…

     1980’li yılların sonlarına doğru İktidar Partisi’inin Teşkilat Başkanı bir ili ziyarete gitti. Teşkilatlar dert yandılar. “Efendim Milletvekili sıralamasında görüşlerimiz dinlenmiyor ve dikkate alınmıyor”.
Başkan şöyle dedi onlara”Kardeşim Milletvekili’nin Size ne ihtiyacı var? Seçim zamanı gider Özal’ın ellerini öperim,yetmedi Semra Hanımın ellerini de öperim olurum Liste Başı”. Partililer burada ki ince
espriyi anlamadılar. Adamı döveceklerdi iyi mi? Başkan dedi ki”bakın kardeşler bu düzen böyle gelmiş böyle gider.Sizler gece gündüz Vatan için Millet için çalışırsınız ,ama Milletvekili, Genel Başkan’ın dediği olur”. Haklıydı maalesef…
      Eskiden Partiler “Siyaset Okulu”gibiydi. Bünyesinden siyasi terbiye ile yetişmiş çok önemli adamlar çıkarırdı. O zamanlar şimdiki gibi fark edilmek için basın,tv ve her türlü medya malzemesi yoktu. Adamlar tırnakları ile kazıya kazıya,”Parti Tozu” yutarak yetişirdi. Siyaset Sahnesi’ne şimdi ki gibi “ bir gece ansızın” adamlar gelemezdi. Silsile esastı. Bu adamlardan birisi merhum Macit ZEREN’di. Adalet Partisi’n den Amasya  Milletvekili ve Senatör seçilmişti. Ticaret Bakanı’ydı.Çok dürüst bir insandı. Bir gün merhum Demirel ile ters düştüler. O zamanlar İzmir Fuarı çok popülerdi.Fuar sadece Ticaret Bakanları tarafından açılırdı. O yıl Macit Bey fuarı açmak için İzmir’e geldi.Vali’yi aradı ve açılışın saat kaçta yapılacağını sordu. Vali “saat 15.00 ‘de” dedi Sayın Bakan’a.Bakan Bey saat 15.00’de makam aracı ile fuar’a gitti ve ne görsün fuar açılmış. Hemen Vali Bey’i aradı “Fuarı kim açtı?” dedi.Vali”Efendim Sayın Demirel beni bizzat arayarak açılışı saat 14.00’de benim yapmamı emrettiler”dedi. Macit Bey Makam Şoförü’ne “evladım en yakın PTT’ye çek”dedi. Postaneye girdi ve telgraf memuruna şu telgrafı çektirdi.”Sayın Başbakan’ım gördüğüm lüzum üzerine Bakanlık görevimden istifa ediyorum.” Postaneden çıktı ve Makam Şoförü’ne “evladım ben artık devletin bakanı değilim.dolayısıyla bu araca binme hakkım yok.sen Ankara’ya vazifene dön.Ben otobüs ile geleceğim.”dedi iyi mi?
    Gelelim “Listeler”e. İncelediğimde gördüm ki Ak Parti bu seçim için tüm güçlerini kullanmış.mevcut Milletvekilleri ve daha önce bu görevi yapan herkes çağırılmış,ikna edilmiş,aynı liste de olmaları sağlanmış. Bunu çok “kayda değer”görüyorum. Belli ki bu seçim her şeylerini ortaya koyacaklar. Listelerinde “90 yıllık Cumhuriyet’e reklam arası verdik”diyen de,gazete basıp “alışacaksınız”diyen de,”Olmasaydın da olurduk”ilanları veren de yok,tek ayağının üstünde fırıldak gibi dönen türkücülerde.Millet Vicdanı’nda karşılığını  bulamamış eylem ve söylemler’de bulunanlar tırpanlanmış.
     CHP ön seçim’e katılıp listeye girenlerin 1.sırasına sadık kalmış ama,diğer sıralara atama yapmış. Seçime kadar itiraz sesleri yükselecektir.
     MHP’ye gelince ,önce Sinan OĞAN,sonra Meral AKŞENER’e reva görülen muamele,taban ve millet’te büyük bir deprem yaratmıştır. Hakikaten özellikle Sayın AKŞENER’e yapılan bu eylem aynı zamanda kendisini “Türk Kamuoyu”karşısın da zor durumda bırakmıştır. Sayın OĞAN’a “parasal ilişkileri var”karalaması yapanlar, Sayın AKŞENER’e “hakkında ki kaset doğru”karalaması mı yapacaklar. Bana mesaj yazan bir çok arkadaşım bu konuda ki rahatsızlıklarını dile getirmişlerdir. Benden söylemesi. Bu haftalık ta bu kadar…Bu yazı 2566 defa okunmuştur.

YAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
ÇOK OKUNAN HABERLER
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI