Bugun...
Reklam
Reklam
OLACAK O KADAR


Tuncay ÇETİN GÖK KUBBE
cetin_tuncay18@hotmail.com
 
 
Reklam

OLACAK O KADAR

 Olacak o kadar benim güzel yurdumun güzel insanları. İşte, bazen böyle bir kelimeyle büyük usta Levent Kırca’yı anacağız fark etmeden, ya da gün gelecek tüm imkânsızlıklara rağmen sanat yapmak için uğraşacağız büyük usta gibi.

Sevgili okurlar konu hazır Levent Kırca’dan açılmışken hadi gelin büyük ustayı hep birlikte analım ne dersiniz?

Çocukluğumda tanıdım büyük ustayı bende herkes gibi. Televizyon tiyatrosun ilk örneğini ve sanatın layıkıyla nasıl yapılacağını öğrendim büyük ustadan. Hem gülmeyi hem düşünmeyi öğretti her oynadığı her rolde büyük usta. Evet, marifet sadece gülmeyi öğretmek değil, aynı zaman da düşünmekte lazım benim güzel yurdumun güzel insanları.

İşte usta bunu yaptı oyunlarında, kâh güldürdü kâh düşündürdü, eleştirmekten ve eleştirilmekten hiç çekinmedi büyük usta. Sanatın asıl işinin birilerinin istekleri ya da onların çıkarları doğrultusunda değil sanatın çizdiği yolda yapılması gerektiğini savundu her zaman. Atatürk sanatçısıydı sevgili Levent Kırca, onun çizdiği yolda gitti ömrünün sonuna kadar.

Hayata tiyatro sahnesi ile merhaba dedi ve elvedası da yine tiyatro sahnesinde oldu diğer büyük ustalar gibi. Sevgili Levent Kırca devlet sanatçısıydı, hem de yeri gelip eleştirdiği devlet büyükleri tarafından bu unvan verilmişti kendisine. Çünkü onlar biliyordu büyük ustanın nasıl bir sanatçı olduğunu amacının kalp kırmak değil güldürürken düşündürmek ve aynı zamanda herkese birer ayna tutup nerde hata yaptıklarını göstermek olduğunu.

Yaptığı her iş ile övgüleri sonuna kadar hak etti büyük usta, yılmadan savaştı tiyatro sanatını yapmak için, gün gelip önce sahnesini elinden aldılar, sonra yaptığı işleri engellediler ama çalışmaktan yılmadı büyük usta. Çünkü Atatürk sanatçısıydı o, onun açtığı yolda ilerleyeceği konusunda söz vermişti kendine ve asla pes etmedi, daha sonra halen dönemleri devam eden çok saygıdeğer devlet büyükleri sırf onlardan farklı düşünüyor ve onları eleştiriyor diye kendisine verilen devlet sanatçısı unvanını elinden aldı sevgili büyük ustanın.

Sonra o hastalık çıktı karşısına, önce sağlığını ele geçirdi daha sonra hayallerini elinden aldı büyük ustanın. Tam her şey yoluna girdi derken  acı haberi çok geçmeden duyuldu, işte o an herkesin aklında aynı soru, değer miydi büyük ustayı bu hallere düşürmeye. Evet,  o koltuklarda  oturan çok saygı değer  devlet büyükleri (!) mutlusunuzdur umuram, artık sizi eleştiren, arkadaş burda yanlış yaptın diyecek birine  daha el birliği ile sebep olduğunuz için, bence şunu bir kenara yazın bu ülkede Levent Kırcalar bitmez.

Sevgili okurlar hadi gelin Levent Kırca’ya kendi vedası ile veda edelim ne dersiniz? Daha güzel bir dünyada buluşmak ümidiyle Atatürk’le kal Cumhuriyetle kal ve hoş çakal büyük usta…Bu yazı 1574 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
Reklam
Reklam
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI