Bugun...
Reklam
Reklam
İŞÇİ ve İŞVEREN


Seçkin Paşalıoğlu Sonuç bazen detaylarda saklıdır..
seckinpasalioglu@gmail.com
 
 
Reklam

İŞÇİ ve İŞVEREN

Değerli Okurlarımız,

Bu yazımda size günlük hayatımızdan somut bir örnekle karşınıza çıkmak isterim.

Özetlemek gerekirse;

Davalı vekili, dava dilekçesinin gerçeği yansıtmadığını, davacının iddia ve taleplerinin asılsız, haksız ve mesnetsiz olduğunu, davacının müvekkili şirket tarafından istifaya zorlanmadığını, tamamen kendi iradesiyle istifa ettiğini, bu nedenle işe iade talebinin kabul edilemeyeceğini, davacının müvekkili şirketi ibraname ile ibra ettiğini, davacının istifasının matbu bir form üzerinden yapılmadığını savunarak açılan davanın reddine karar verilmesini talep etmiştir. ...

"4857 sayılı İş Kanunu'nun 20/2 maddesi uyarınca “feshin geçerli bir sebebe dayandığını ispat yükümlülüğü işverene aittir”. İşveren ispat yükünü yerine getirirken, öncelikle feshin biçimsel koşullarına uyduğunu, daha sonra, içerik yönünden fesih nedenlerinin geçerli (veya haklı) olduğunu kanıtlayacaktır. Dairemizin kararlılık kazanan uygulaması bu yöndedir. (04.04.2008 gün ve 2007/29752 Esas, 2008/7448 Karar sayılı ilamımız)...."

Dosya içeriğine göre, davacı tarafından imzalanan tarihsiz ibranamede, davacıya ihbar tazminatı ödemesinin yapıldığının belirtildiği, bu durumda ibraname ile istifa savunmasının çeliştiği, davacıya son bordrosu ile yapılan prim ödemelerinin davacıya ödenmesi gereken kıdem ve ihbar tazminatlarını karşılar nitelikte olduğu, işveren tarafından istifa eden işçiye kıdem ve ihbar tazminatı ödemesi yapılmasının işverenin istifa savunmasıyla çeliştiği, bu durumda iş akdinin işveren tarafından feshedildiğinin ve yazılı olmayan fesih bildirimi nedeniyle feshin geçersiz olduğunun kabulü ile davanın kabulüne karar verilmesi gerekirken yanılgılı değerlendirme ile davanın reddine karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir...

Kısaca sonuca bakacak olursak;
söz konusu dava burada, esas yönünden(tazminat muhteviyatı ve esasa konu meblağ nedeniyle)değil, usül yönünden yüksek mahkeme tarafından bozulmuştur.
Bilindiği gibi genelde iki türlü bozma söz konusu olabilmektedir. Burada usülüne uygun olmayan bir şekilde işveren feshi ya da istifa mı aşikar olmadığından şekil itibariyle yazılı tebliğ olmamasından ve eksik işlem sebebiyle bozulması yönündedir.

Karşılaştığımız çalışma yaşamını ilgilendiren her türlü sorunları değerlendirmeye devam ediyoruz. (Kıdem tazminatı, teşvikler, ihhbar önelleri, eğitim metodları, iş hukukundan kaynaklı sorunlar, ücret, prim, fazla mesai vs...)

Soru, görüş ve değerli görüşleriniz için iletişim kurmaktan lütfen çekinmeyiniz.

Saygı ve Sevgilerimle,Bu yazı 1460 defa okunmuştur.

Reklam

YORUMLAR

Henüz Yorum Eklenmemiştir.Bu Haber'e ilk yorum yapan siz olun.

YORUM YAZYAZARIN DİĞER YAZILARI

HABER ARA
SON YORUMLANANLAR HABERLER
ÇOK OKUNAN HABERLER
Reklam
Reklam
VİDEO GALERİ
FOTO GALERİ
GÜNDEMDEN BAŞLIKLAR
YUKARI